Υλικό Α1

Αθήνα, 23 Μαρτίου 2020

Γεια σας παιδάκια και γονείς,

Έχουμε καιρό να τα πούμε, δυστυχώς, λόγω του…κορωνοϊού!

Εύχομαι όλη η οικογένειά σας να είναι καλά. Θα ήθελα να σας δώσω κάποιες χρήσιμες συμβουλές, για να μη χάσουμε την επαφή με τα μαθήματά μας.

Ξέρω ότι σας αρέσει ο ηλεκτρονικός υπολογιστής, χρειάζεταιόμως πολλή προσοχή και… λίγη ώρα!

Εργασίες υπάρχουν, πολλές και δημιουργικές. Όποιο παιδί θέλει, μπορεί να ασχοληθεί με τα παρακάτω:

1. Επανάληψη στο 1ο τεύχος του βιβλίου της Γλώσσας του μαθητή. Επιλέγω δύο μαθήματα, όποια μου αρέσουν, σβήνω τις ασκήσεις και τις ξαναγράφω.
  2. Επιλέγω ένα παραμύθι, το διαβάζω και στο τέλος κάνω μια ζωγραφιά στο «τι μου άρεσε».
  3. Βρίσκω σταυρόλεξα, εύκολα, με θέμα λεξούλες, ζωάκια ή φυτά και τα λύνω.
  4. Δεν ξεχνώ τις λεξούλες που έχω μάθει στην ορθογραφία μου!Σαν παιχνίδι τις ξαναθυμάμαι, για παράδειγμα με κάποιο ωραίο κολάζ.
  5. Κάνω πάλι ανάγνωση τα αγαπημένα μου μαθήματα από το βιβλίο της Γλώσσας.
  6. Φτιάχνω παζλ.
  7. Φτιάχνω κολάζ από διάφορες φωτογραφίες με θέμα κάποιο χωριό, ζωάκια, τη θάλασσα ή κάποιο νησάκι.
  8. Φτιάχνω την αριθμογραμμή μέχρι το 50 με μικρά κομματάκια από χαρτί και τα ενώνωβάζοντάς τα στη σωστή σειρά.
  9. Φτιάχνω σπιτάκια γράφοντας ζευγαράκια με αριθμούς μέχρι το 10 σε πρόσθεση και αφαίρεση.
  10. Ξεκουράζομαι.
  11. Μαγειρεύω με τη μαμά, τον μπαμπά και τα αδερφάκια μου.
  12. Λέω στην οικογένειά μου πόσο πολύ τους αγαπάω…
  13. Μιλάω με κάποιον συμμαθητή ή κάποια συμμαθήτριά μου στο τηλέφωνο.
  14. Αθλούμαι, όσο μπορώ!
  15. Τρώω υγιεινά.

Αυτά προς το παρόν.

Να περνάτε όμορφα, παιδάκια και γονείς.

Θα τα ξαναπούμε, βεβαίως!

Σας ευχαριστώ!

Η κυρία σας, Βάσω Ηλιαδάκη

Υ.Γ.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6977574985, για όποιο παιδάκι θα ήθελε να μιλήσει μαζί μου!

Ώρες επικοινωνίας : 10.00 – 12.00 πμ.

Θα χαρώ πολύ να σας ακούσω όλες και όλους και να μάθω τα νέα σας!

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.