Υλικό Γ1

Αθήνα, 21 Μαρτίου 2020

Αγαπητά μου παιδιά,

Ζούμε όλοι μας κάτω από πρωτόγνωρες και συνάμα ασυνήθιστες συνθήκες, που μας κάνουν να νοσταλγούμε την καθημερινότητά μας. Οι πρώτες μέρες αναστολής της λειτουργίας του σχολείου ίσως να σας ήταν ευχάριστες.

Τώρα, όμως, είμαι  σίγουρη ότι σας λείπει…

Θέλοντας να μετριάσω αυτό το συναίσθημα, και για να ενισχύσω την ελπίδα ότι σύντομα θα ξαναβρεθούμε, επικοινωνώ μαζί  σας και σας προτείνω  κάποιες  εργασίες  ώστε ο  χρόνος σας να αξιοποιηθεί δημιουργικά.

1. Σ’ αυτό  το χρονικό  διάστημα, από τις 11/3/2020, ο τρόπος που ζούμε  δεν  έχει  καμία σχέση με ό,τι κάναμε  πριν  από μερικές  εβδομάδες – πλησιάζει  τα  όρια  της  φαντασίας! Όλοι μας ευχόμαστε  να  γίνει  σύντομα παρελθόν.

Πιστεύω, ωστόσο, ότι  αξίζει  στο  μέλλον  να θυμόσαστε κάποιες  στιγμές,  όπως αν παίξατε ποδόσφαιρο στην ταράτσα, αν ετοιμάσατε το βραδινό  για  τους γονείς σας ή ό,τι άλλο…

Γι’  αυτό, ελάτε να φτιάξουμε ένα  «Ημερολόγιο – Τετράδιο Αναμνήσεων»  από  αυτήν την περίοδο!

Λοιπόν, οδηγίες:

Θα   πάρετε  χαρτί   Α4  και θα χαράξετε γραμμές αφήνοντας 2 εκατοστά (ξέρουμε  να  μετράμε!) δεξιά – αριστερά και πάνω – κάτω.

Κάθε χαρτί θα αντιστοιχεί σε μία σελίδα όπου θα σημειώνετε ό,τι ξεχωριστόαπροσδόκητο, σημαντικό για σας συνέβη στο διάστημα μίας εβδομάδας.

Μην  παραλείψετε  να  εκφράσετε  πώς  νιώθετε, εσείς ή κάποιο μέλος της οικογένειάς  σας.

Επομένως, μέχρι τώρα, έχετε να ετοιμάσετε 3 σελίδες:

1η   σελίδα:    από  τις 9/3  έως τις  15/3/2020

2η   σελίδα:   από  τις 16/3  έως τις 22/3/2020

3η   σελίδα:   από  τις 23/3  έως τις 29/3/2020

(Σχετικά  κείμενα: Γλώσσα α΄ τεύχος σελ. 28, Τετράδιο Εργασιών α΄ τεύχος σελ. 21, Γλώσσα β΄ τεύχος σελ. 46)

Υπόδειγμα:

9/3  –   15/3/2020

Αγαπητό μου τετράδιο,

Άλλη  μία  εβδομάδα  ξεκίνησε. Οι καθημερινές  εργασίες  δεν είναι πολλές, αλλά το νέο κεφάλαιο στα μαθηματικά είναι δυσκολούτσικο και  χρειάζεται εξάσκηση.

Ουψ! Ποιος να το φανταζόταν! Τρίτη απόγευμα, 10/3/2020, η μαμά μού λέει πως  δεν  θα  πάω  σχολείο  για  15  μέρες! Ανέλπιστες διακοπές! Τώρα αρχίζουν τα  καλύτερα!

Μην ξεχάσετε να βάλετε παραγράφους, όπως και να σημειώνετε σε κάθε σελίδα το χρονικό διάστημα. Φυσικά, θα χρειαστεί να  γράψετε  και  για  τις  εβδομάδες  που  θα  ακολουθήσουν.

Περιμένω  να είναι  καλογραμμένες και, βέβαια, μπορείτε να τις διακοσμήσετε με  μικρές  ζωγραφιές, φατσούλες, κάποιες λέξεις γραμμένες με μαρκαδόρο και… ό,τι  άλλο  θέλετε!

Φυλάξτε τις σελίδες που φτιάξατε σε μια διαφάνεια (τόσες σελίδες όσες και οι εβδομάδες  που  το  σχολείο  παραμένει  κλειστό) και, όταν  με το  καλό  ξαναβρεθούμε, θα σας εξηγήσω πώς  θα ολοκληρώσουμε  αυτή την εργασία.

Ελπίζω να δουλέψετε με την ψυχή σας, με κέφι, με δημιουργικό  πνεύμα!

2.  Μια και σε λίγες  μέρες θα γιορτάσουμε την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821,  σας προσκαλώ να διαβάσετε  τα αντίστοιχα τα κείμενα στις σελίδες 78, 79 και 80  από το  β΄ τεύχος του βιβλίου σας της Γλώσσας.

Στη συνέχεια σκεφτείτε και απαντήστε στην 4η  ερώτηση  στη  σελίδα  79, στο  τετράδιο  γλωσσικών  ασκήσεων.

Πιστεύω  ότι  όσα  σας πρότεινα  είναι  ένα καλό ξεκίνημα. Θα τα ξαναπούμε, βεβαίως.

Εύχομαι   υγεία  και  ψυχική  δύναμη  σε σας  και  τις  οικογένειές   σας!

Η δασκάλα σας

Ασπασία Αραβαντινού-Σιμωνέτου

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.